馃搶Spotkania kulinarne w Klubie Seniora w Ruszowicach馃搶
1 wrze艣nia 2021

馃敹 W ostatni dzie艅 wakacji w Klubie Seniora w Ruszowicach 鈥 nasze Panie spotka艂y si臋, aby przygotowa膰 pierogi ruskie.

馃敹 W Polsce pierogi pojawi艂y si臋 oko艂o XIII wieku, przyw臋drowa艂y pono膰 z Dalekiego Wschodu, a sprowadzono je przez Ru艣 Kijowsk膮.

馃敹 Najstarszy zapis przyrz膮dzania pierog贸w znalaz艂 si臋 na kartach pierwszej polskiej ksi膮偶ki kucharskiej, czyli Compendium ferculorum z 1682. Znalaz艂 si臋 tam przepis na pierogi z mi臋sem, a konkretnie z farszem z nerek, 艂oju oraz 鈥瀦ielono艣ci”.

馃敹 Kolejne przepisy to ju偶 pierogi na s艂odko – nadziewane konfektem, czyli marmolad膮 lub owocami – nie gotowane, a pieczone. Innym rodzajem pierog贸w na s艂odko by艂y 鈥瀙iero偶ki z konfektem bzowym”. Co ciekawe, s艂odkie nadzienie zawijano w ciasto dro偶d偶owe – a pierogi albo pieczono, albo sma偶ono na oleju. Ko艅cowy efekt przypomina艂 zatem dzisiejsze p膮czki.

馃敹 Wydany kilka lat p贸藕niej zbi贸r przepis贸w z Wielkiego Ksi臋stwa Litewskiego zdradza upodobanie naszych s膮siad贸w, a tak偶e wsp贸艂obywateli, do pierog贸w z serem. Pierwszy przepisem tym razem s膮 pierogi bez farszu, zrobione z twarogu – czyli znane nam leniwie, kt贸re anonimowy kuchmistrz zaleca艂 wysma偶a膰 na ma艣le.

馃敹 Sezonowo podajemy pierogi z owocami, tradycyjnie z kapust膮 i grzybami, a na co dzie艅 – ruskie. Pierog贸w ruskich pr贸偶no jednak szuka膰 w Rosji – tam potrawa ta jest praktycznie w og贸le nie znana. I nic dziwnego, pierogi ruskie, to nie przysmak rosyjski, a tradycyjna potrawa kresowa, ugotowana po raz pierwszy na terenach Rusi Kijowskiej, czyli na Ukrainie.

馃敹 Co ciekawe, nazwa 鈥瀝uskie” przyj臋艂a si臋 najp贸藕niej we Wroc艂awiu. Tam przez d艂u偶szy czas zwano je lwowskim, a to za spraw膮 repatriant贸w – dla kt贸rych te pierogi nie by艂y 鈥瀝uskie”, ale swojskie, domowe, lwowskie w艂a艣nie.

馃敹 Pierogi naszych Pa艅 wysz艂y rewelacyjnie, a podczas przyrz膮dzania dania by艂y wsp贸lne rozmowy i 偶arty.

logo

Gmina G艂og贸w

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy G艂og贸w

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 G艂og贸w
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedzia艂ek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
艢roda : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Pi膮tek : 7:30 - 14:00