UWAGA PRZEDSIĘBIORCY – OBOWIĄZEK WPISU DO REJESTRU BDO
18 grudnia 2019

Informujemy, że od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywała elektroniczna baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To oznacza brak papierowej karty przekazania odpadu.

Przedsiębiorcy wytwarzający, zbierający i przetwarzający odpady muszą uzyskać wpis do Rejestru-BDO.

Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do Rejestru-BDO w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r.

Podmioty, które zostały zarejestrowane powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO).

Od 2020 roku firma transportująca i odbierająca odpady nie będzie mogła odebrać odpadów w sposób legalny, jeśli nie zostanie wygenerowana przez Państwa elektroniczna karta przekazania odpadu w systemie BDO. Aby móc wygenerować ww. dokument należy zarejestrować się w Rejestrze BDO.

Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 roku i jest zagrożone karą.

PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO REJESTRACJI W BDO

Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru BDO:

• rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
  • sklepy spożywcze,
  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • firmy budowlane, remontowe,
  • gabinety lekarskie,
  • gabinety stomatologiczne,
  • gabinety kosmetyczne,
  • zakłady fryzjerskie,
  • producenci baterii i akumulatorów,
  • producenci pojazdów,
  • producenci opakowań,
  • producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
  • warsztaty samochodowe,
  • warsztaty rzemieślnicze,
  • zakłady produkcyjne,
  • prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/ oraz