Rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach rolnych spowodowane przez powódź mogą składać w Urzędzie Gminy Głogów wnioski o oszacowanie strat w gospodarstwach rolnych niezwłocznie po wystąpieniu tych zjawisk lub stwierdzeniu ich skutków.
Wszystkie dane we wniosku o szacowanie szkód dotyczące upraw powinny być zgodne z wnioskiem składanym do ARiMR o dopłaty, którego kopię należy dołączyć w celu weryfikacji oświadczeń i sprawnej pracy komisji. Podanie nieprawidłowych danych we wniosku przez producenta rolnego i ujęcie w protokole takich danych może wiązać się z wydłużeniem terminu otrzymania przez producenta rolnego protokołu, a w konsekwencji z utrudnieniami w uzyskaniu pomocy. Ponadto warunkiem uzyskania pomocy jest ubezpieczenie co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym.
Szacowanie szkód odbywać się będzie: w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich i środkach trwałych,
Komisja szacuje w terenie uprawy przed zbiorem plonu. Należy pamiętać, że wysiane jesienią oziminy będą stanowiły plon główny w roku następnym, a szacowanie szkód dotyczy utraconych dochodów w danym roku. A zatem w roku wsiania oziminy nie ma możliwości oszacowania szkód w odniesieniu do produkcji, która będzie do uzyskania w roku następnym. Koszty zasiewu ozimin, pomniejszone o koszty przygotowania gleby pod te oziminy wliczają się w przypadku upraw ozimych wymagających ponownego obsiania.
Formularz wniosku można pobrać osobiście w Urzędzie Gminy Głogów, Referacie Środowiska i Dróg (pokój nr 225) lub ze strony internetowej urzędu.
W celu usprawnienia pracy Gminnej Komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej wnioski przyjmowane będą do dnia 16 października 2024 r.