Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego
komin
8 grudnia 2023

Gmina Głogów wraz z Zarządem Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Głogowie zwracają się z apelem do mieszkańców aby zadbali o bezpieczeństwo własne oraz najbliższych w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Niestety wciąż jeszcze odnotowuje się wiele zaniedbań związanych ze złym stanem technicznym, brakiem przeglądów i konserwacji przewodów kominowych a to w okresie grzewczym niestety najczęstsza przyczyna pożarów domów czy mieszkań wraz z tym dorobku życia i czasami zdrowia lub życia.

Przewody kominowe sprawdzane przez kominiarza, czujka tlenku węgla, odpowiednia wentylacja – to ważne czynniki, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Wiele się dziś mówi również o zapewnieniu podręcznych środków gaśniczych we własnym domu. Gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa, dlatego ją wozimy, gaśnica w domu już nie, dlatego jej nie posiadamy. Gaśnica na poddaszu, w piwnicy, w garażu, kotłowni, daje możliwość szybkiego opanowania pożaru przed fazą rozwinięcia.

Wyposażenie mieszkania w czujkę tlenku węgla daje możliwość jego wykrycia, jeszcze w momencie kiedy jego stężenie pozwala nam funkcjonować, powiadomić służby, przewietrzyć mieszkanie, ewakuować domowników.

Jeżeli pojawiają się wątpliwości, potrzebujemy wsparcia, odpowiedzi na pytania, chcemy się zabezpieczyć, dobrać sprzęt to pytajmy! Państwowa Straż Pożarna oraz lokalna Ochotnicza Straż Pożarna pomoże w każdej sytuacji.

Idąc za akcją Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pod nazwą „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.”

Warto zapoznać się informacjami i przestrzegać najważniejszych zasad: Pożar sadzy w kominie. Jak zapobiegać? Jak gasić? Wydobywające się z komina płomienie najczęściej oznaczają pożar sadzy w kominie.

W okresie jesiennym i zimowym wyjazdy strażaków do tego typu zdarzeń nie należą do rzadkości. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tej niezwykle groźnej sytuacji – i co zrobić, gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy, nagromadzonej w kominie.

!WAŻNA PROFILAKTYKA. JAK NIE DOPUŚCIĆ DO POŻARU SADZY W KOMINIE?

Regularne czyszczenie komina to podstawa. Właściciele domów często nie pamiętają o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. To sprawia, że sadza osiada w kominie i powoli, ale skutecznie zatyka go. Gromadząca się sadza hamuje strumień spalin – wystarczy zaledwie warstwa sadzy o grubości kilku milimetrów, by wywołać pożar. Lepiej nie robić tego na własną rękę i zlecić to kominiarzowi. Warto pamiętać, że czyścić przewody kominowe może czeladnik lub mistrz kominiarski, ale sprawdzać je – tylko mistrz kominiarski.

Przegląd komina jest obowiązkowy. Okresowa kontrola przewodów kominowych jest wymagana minimum raz w ciągu roku, a czyszczenie przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwami stałymi np. drewnem lub węglem – co trzy miesiące, od palenisk opalanych paliwami płynnymi lub gazowymi – raz na sześć miesięcy, przewody wentylacyjne – co najmniej raz w roku!!!

Uprawniony do wykonania przeglądu jest kominiarz (mistrz kominiarski). Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że osoba, która ubezpieczyła dom od pożaru, a nie udowodni, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie z tytułu poniesionych strat.

Palmy w piecu lub kominku paliwem dobrej jakości. Żywiczne, mokre drewno spalane w piecu szybko może „zapchać” komin smołą i sadzą. Potem wystarczy pierwsze mocniejsze „przepalenie”, by doprowadzić do pożaru sadzy.

JAK ROZPOZNAĆ POŻAR SADZY W KOMINIE?

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk, dochodzący z komina – „dudnienie” lub syczenie, często towarzyszą mu także snopy iskier lub nawet języki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem.

Ponadto sam przewód kominowy robi się bardziej ciepły niż zwykle –czasem jest gorący. Charakterystyczne jest też to, że przewód kominowy jest cieplejszy tylko w jednym miejscu – to właśnie tam zaczyna płonąć sadza. Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach – to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU POŻARU SADZY W KOMINIE?

Najważniejsze – nigdy nie gasić pożaru wodą! Para, powstająca gwałtownie w momencie zalania gorącego komina wodą może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Gdy zauważymy pożar sadzy trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko – ale nie wodą! Można zrobić to np. piaskiem. Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca – od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości – czy nie zaczyna pękać. Gdy dostęp powietrza do komina będzie zamknięty, płonąca sadza powoli będzie się wygaszać.

W oczekiwaniu na przyjazd strażaków warto pomyśleć o udostępnieniu wszystkich pomieszczeń, przez które przebiega przewód kominowy – od kominka czy kotłowni aż do poddasza. Trzeba też pamiętać, że gdy ograniczymy dostęp powietrza do komina, w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie tlenku węgla i potwierdzą, że w powietrzu nie ma niebezpiecznego gazu.

CZYM GROZI POŻAR SADZY?

Pożar sadzy w kominie może być bardzo niebezpieczny – w najgorszym wypadku może wywołać nawet pożar całego budynku! Takie niebezpieczeństwo istnieje, kiedy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Może też dojść do pożaru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa się ogień lub iskry. Podczas pożaru w kominie gorące powietrze może wyrzucać z przewodu kominowego płonące płaty sadzy, które wiatr może przenieść na pobliskie budynki.

Szybko opanowany pożar sadzy w kominie kończy się najczęściej na konieczności naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popękany lub nawet rozerwany. Dlatego po pożarze sadzy koniecznie trzeba wezwać kominiarza, który oceni szkody i zaleci dalsze postępowanie. Do tego czasu nie wolno używać pieca.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich!logo

Gmina Głogów

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Głogów

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 Głogów
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedziałek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 14:00