Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
konkurs wiedzy pożarniczej
13 marca 2024

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) to cykliczny konkurs organizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Inicjatywa ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
Tematyką główną pytań konkursowych są zazwyczaj zagadnienia uwzględniające historię ochrony przeciwpożarowej, genezę funkcjonowania OSP i Związku OSP RP, prewencję przeciwpożarową, ratownictwo medyczne oraz organizację szeroko pojętego ratownictwa.
Na poziomie Gminy Głogów, edycja konkursu odbyła się w dniu 12 marca 2024 roku w budynku nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Serbach. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Wilkowa, Serbów oraz Przedmościa i były to grupy uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Wiedza uczestników oceniana była przez komisję gminną, której przewodniczył Henryk Wanat Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Po dłuższej rywalizacji ogłoszono wyniki, wyłaniając zwycięzcę oraz II i III miejsca.
Grupa I (klasy I-IV)
I – Zofia Leciej – SP Wilków,
II – Szymon Miazio – SP Wilków,
III – Dawid Kozłowski – SP Przedmoście.
Grupa II (klasy V-VIII)
I – Hubert Kazimierczak – SP Serby,
II – Fabian Marciniak – SP Wilków,
III – Julia Urbańska – SP Wilków.

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Bartłomieja Zimny, a także awansowali do eliminacji powiatowych Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Dla uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek, a strażacy z OSP Serby zorganizowali pokaz sprzętu strażackiego.
W imieniu Zarządu Oddziału Gminnego Prezes Henryk Wanat złożył podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Serbach za pomoc w organizacji turnieju oraz za przygotowanie pokazów instruktażowych dla uczestników, opiekunom ze szkół podstawowych za przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu, a Wójtowi Gminy za ufundowanie nagród.
Gratulujemy uczniom sukcesu i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

logo

Gmina Głogów

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Głogów

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 Głogów
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedziałek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 14:00