Bezpieczeństwo w czasie żniw
22 lipca 2021

Żniwa to okres zarówno intensywnych prac polowych oraz gospodarskich, jak i czas zwiększonego ruchu maszyn i urządzeń rolniczych na drogach publicznych. Rolnicy są bardziej narażeni na zagrożenia wypadkowe skutkujące rozległymi urazami, a nawet śmiercią. Zdarzenia w okresie lata stanowią jedną trzecią wszystkich wypadków zgłoszonych do KRUS w ciągu roku.

Przedstawiciele KRUS PT w Polkowicach oraz PIP w Legnicy, w ramach działań prewencyjnych w miesiącach lipcu, prowadzili wspólnie wizytacje ukierunkowane na poprawę stanu bezpieczeństwa w okresie prac polowych.  Wszystkie zwizytowane osoby otrzymały materiały promocyjne o tematyce bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.

Przypominamy o bezpiecznym używaniu maszyn i urządzeń oraz o konieczności pracy w odpowiedniej odzieży i obuwiu roboczym. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji lub czyszczenia sprzętu bezwzględnie należy wyłączyć napęd i silnik ciągnika oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Należy również pamiętać o zamontowaniu osłon na wałach przegubowo-teleskopowych. Podczas wychodzenia i schodzenia z kombajnu i ciągnika twarz powinna być skierowana do maszyny. Nigdy nie przewozimy osób na pomoście roboczym.

Organizując transport należy pamiętać o sprawnej sygnalizacji oświetleniowej oraz zabezpieczyć ładunek przed zmianą położenia podczas jazdy. Materiały sypkie należy przewozić w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczone przed rozsypaniem.

Przypominamy również o bezpieczeństwie pożarowym przy pracach żniwnych:

 • nie palimy tytoniu podczas zbioru płodów rolnych,
 • ciągniki i maszyny rolnicze muszą być wyposażone w sprawny, podręczny sprzęt gaśniczy, który jest umieszczony w dostępnym miejscu (należy pamiętać o zasadach obsługi gaśnicy),
 • w miejscach składowania palnych płodów rolnych nie używamy otwartego ognia,
 • zachowujemy bezpieczne odległości przy budowie stogó

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci

 • zapewniamy opiekę i organizujemy bezpieczne miejsce do zabawy,
 • nie pozwalamy dzieciom na kierowanie ciągnikami i obsługę maszyn rolniczych,
 • nie pozostawiamy niebezpiecznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie,
 • zabezpieczamy wszystkie miejsca zagrażające zdrowiu i życiu,
 • zabezpieczamy wejścia na strychy i poddasza.

Zachęcamy rolników do stosowania dobrych praktyk w czasie żniw:

 • dostęp do apteczki pierwszej pomocy,
 • montowanie kamer cofania (kombajn),
 • robienie przerw w trakcie pracy,
 • posiadanie telefonu komórkowego (pozwala na wezwanie natychmiastowej pomocy).

 

Pamiętajmy o rozsądku i odpowiedzialności – „Twoje życie w Twoich rękach”.

 

logo

Gmina Głogów

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Głogów

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 Głogów
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedziałek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 14:00