👉 30 czerwca 2022 r., upłynął ustawowy termin, do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych mieli obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
👉 Mimo upływu terminu, wciąż jeszcze wielu mieszkańców nie złożyło deklaracji, ale nadal mogą to zrobić.
👉 Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków i nie jest to obowiązek jednorazowy. Zgodnie z przepisami, obowiązek ten nadal pozostaje:
✅ dla nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
✅ dla źródeł ciepła wymienianych na nowe – 14 dni od uruchomienia,
✅ dla wszystkich zapominalskich – natychmiastowe złożenie deklaracji.
👉 To oznacza, że Urząd Gminy Głogów nadal przyjmuje i wprowadza deklaracje do CEEB!
👉 Pracownicy gminy na wprowadzenie do CEEB już otrzymanych deklaracji papierowych mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. To oznacza, że proces wprowadzania deklaracji do systemu w gminach nadal trwa.
👉 Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy zawarte w ustawie dają możliwość nałożenia kary grzywny. W takim przypadku na właścicieli/zarządców budynków może być nałożony mandat w wysokości do 500 zł. W przypadku rozstrzygnięcia sądowego grzywna może urosnąć nawet do 5000 zł.
👉 Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: „kopciuchów”.
👉 W bazie CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) powinny być ujęte wszystkie ogrzewane obiekty budowlane. Baza ma być zbiorem wszelkich informacji o sposobie ogrzewania w Polsce.