🏠 Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta ryzyko pożaru czy zatrucia czadem. Są to sytuacje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia nas samych oraz naszych bliskich. Jeśli zależy nam na maksymalnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, koniecznością jest przeprowadzenie kontroli stanu kominów oraz ich wyczyszczenie.
🏠 Komin jest bardzo istotnym elementem budynku i chociaż zajmuje tylko niewielką jego powierzchnię, potrafi być niezwykle groźny – w nieczyszczonym i źle eksploatowanym przewodzie gromadzi się sadza, która może w każdej chwili się zapalić. Jej temperatura przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza. A to stanowi już realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynku.
🏠 Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 poz. 1692 ze zm.) w związku z przepisami wydanymi na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 869 ze zm.) na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.
🏠 Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają – osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
8 grudnia 2022