🏠🔥Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego🏠🔥
Sezon grzewczy - Zarząd Straży Pożarnej
1 grudnia 2022

🏘 Gmina Głogów wraz z Zarządem Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Głogowie zwracają się z apelem do mieszkańców aby zadbali o bezpieczeństwo własne oraz najbliższych w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

🏘 Niestety wciąż jeszcze odnotowuje się wiele zaniedbań związanych ze złym stanem technicznym, brakiem przeglądów i konserwacji przewodów kominowych a to w okresie grzewczym niestety najczęstsza przyczyna pożarów domów czy mieszkań wraz z tym dorobku życia i czasami zdrowia lub życia.

🏘 Przewody kominowe sprawdzane przez kominiarza, czujka tlenku węgla, odpowiednia wentylacja – to ważne czynniki, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Wiele się dziś mówi również o zapewnieniu podręcznych środków gaśniczych we własnym domu. Gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa, dlatego ją wozimy, gaśnica w domu już nie, dlatego jej nie posiadamy. Gaśnica na poddaszu, w piwnicy, w garażu, kotłowni, daje możliwość szybkiego opanowania pożaru przed fazą rozwinięcia.

🏘 Wyposażenie mieszkania w czujkę tlenku węgla daje możliwość jego wykrycia, jeszcze w momencie kiedy jego stężenie pozwala nam funkcjonować, powiadomić służby, przewietrzyć mieszkanie, ewakuować domowników.

🏡🔥 Jeżeli pojawiają się wątpliwości, potrzebujemy wsparcia, odpowiedzi na pytania, chcemy się zabezpieczyć, dobrać sprzęt to pytajmy! Państwowa Straż Pożarna oraz lokalna Ochotnicza Straż Pożarna pomoże w każdej sytuacji.

Idąc za akcją Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pod nazwą „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.”

🏡🔥 Warto zapoznać się informacjami i przestrzegać najważniejszych zasad: Pożar sadzy w kominie. Jak zapobiegać? Jak gasić? Wydobywające się z komina płomienie najczęściej oznaczają pożar sadzy w kominie.

W okresie jesiennym i zimowym wyjazdy strażaków do tego typu zdarzeń nie należą do rzadkości. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tej niezwykle groźnej sytuacji – i co zrobić, gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy, nagromadzonej w kominie.

‼️WAŻNA PROFILAKTYKA. JAK NIE DOPUŚCIĆ DO POŻARU SADZY W KOMINIE❓

🏡 Regularne czyszczenie komina to podstawa. Właściciele domów często nie pamiętają o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. To sprawia, że sadza osiada w kominie i powoli, ale skutecznie zatyka go. Gromadząca się sadza hamuje strumień spalin – wystarczy zaledwie warstwa sadzy o grubości kilku milimetrów, by wywołać pożar. Lepiej nie robić tego na własną rękę i zlecić to kominiarzowi. Warto pamiętać, że czyścić przewody kominowe może czeladnik lub mistrz kominiarski, ale sprawdzać je – tylko mistrz kominiarski.

🏡 Przegląd komina jest obowiązkowy. Okresowa kontrola przewodów kominowych jest wymagana minimum raz w ciągu roku, a czyszczenie przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwami stałymi np. drewnem lub węglem – co trzy miesiące, od palenisk opalanych paliwami płynnymi lub gazowymi – raz na sześć miesięcy, przewody wentylacyjne – co najmniej raz w roku!!!

🏡 Uprawniony do wykonania przeglądu jest kominiarz (mistrz kominiarski). Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że osoba, która ubezpieczyła dom od pożaru, a nie udowodni, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie z tytułu poniesionych strat.

🏡 Palmy w piecu lub kominku paliwem dobrej jakości. Żywiczne, mokre drewno spalane w piecu szybko może „zapchać” komin smołą i sadzą. Potem wystarczy pierwsze mocniejsze „przepalenie”, by doprowadzić do pożaru sadzy.

JAK ROZPOZNAĆ POŻAR SADZY W KOMINIE❓🏘

🏚 Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk, dochodzący z komina – „dudnienie” lub syczenie, często towarzyszą mu także snopy iskier lub nawet języki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem.

🏚 Ponadto sam przewód kominowy robi się bardziej ciepły niż zwykle –czasem jest gorący. Charakterystyczne jest też to, że przewód kominowy jest cieplejszy tylko w jednym miejscu – to właśnie tam zaczyna płonąć sadza. Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach – to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.

CO ROBIĆ W PRZYPADKU POŻARU SADZY W KOMINIE❓🏘🔥


🏘 Najważniejsze – nigdy nie gasić pożaru wodą! Para, powstająca gwałtownie w momencie zalania gorącego komina wodą może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. 🏘 Gdy zauważymy pożar sadzy trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko – ale nie wodą! Można zrobić to np. piaskiem. Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca – od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości – czy nie zaczyna pękać. Gdy dostęp powietrza do komina będzie zamknięty, płonąca sadza powoli będzie się wygaszać.

🏘 W oczekiwaniu na przyjazd strażaków warto pomyśleć o udostępnieniu wszystkich pomieszczeń, przez które przebiega przewód kominowy – od kominka czy kotłowni aż do poddasza. Trzeba też pamiętać, że gdy ograniczymy dostęp powietrza do komina, w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie tlenku węgla i potwierdzą, że w powietrzu nie ma niebezpiecznego gazu.


CZYM GROZI POŻAR SADZY❓🔥

🔥 Pożar sadzy w kominie może być bardzo niebezpieczny – w najgorszym wypadku może wywołać nawet pożar całego budynku! Takie niebezpieczeństwo istnieje, kiedy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Może też dojść do pożaru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa się ogień lub iskry. Podczas pożaru w kominie gorące powietrze może wyrzucać z przewodu kominowego płonące płaty sadzy, które wiatr może przenieść na pobliskie budynki.

🔥 Szybko opanowany pożar sadzy w kominie kończy się najczęściej na konieczności naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popękany lub nawet rozerwany. 🔥 Dlatego po pożarze sadzy koniecznie trzeba wezwać kominiarza, który oceni szkody i zaleci dalsze postępowanie. Do tego czasu nie wolno używać pieca.

‼️Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich👫

logo

Gmina Głogów

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Głogów

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 Głogów
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedziałek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
Środa : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Piątek : 7:30 - 14:00