馃搶Informacja dotycz膮ca pomocy gospodarstwom domowym ogrzewanym 藕r贸d艂em innym ni偶 w臋giel馃搶
dodatek w臋glowy
21 wrze艣nia 2022

馃煚 Wesz艂a w 偶ycie ustawa o pomocy gospodarstwom domowym ogrzewanych 藕r贸d艂em innym ni偶 w臋giel. Ustawa zmieni艂a zasady rozpatrywania wniosk贸w o dodatek w臋glowy

馃煚 20 wrze艣nia wesz艂a w 偶ycie ustawa z dnia 15 wrze艣nia 2022 r. o szczeg贸艂owych rozwi膮zaniach w zakresie niekt贸rych 藕r贸de艂 ciep艂a w zwi膮zku z sytuacja na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1967).

馃煚 Nowa Ustawa obj臋艂a wsparciem kolejn膮 grup臋 gospodarstw domowych ogrzewanych 藕r贸d艂em innym ni偶 w臋giel, wyd艂u偶y艂a termin na wyp艂at臋 dodatku w臋glowego i zmieni艂a zasady rozpatrywania wniosk贸w.

馃煚 Termin na wyp艂at臋 dodatku w臋glowego wynosi obecnie nie 30, a 60 dni od dnia z艂o偶enia wniosku o jego wyp艂at臋.

馃煚 Doprecyzowano kryteria, jakie musi spe艂nia膰 gospodarstwo domowe, by otrzyma膰 dodatek oraz wprowadzono przepisy umo偶liwiaj膮ce weryfikacj臋 prawdziwo艣ci danych wskazanych we wniosku o dodatek.

鈥硷笍W sytuacji, gdy pod jednym adresem zamieszkuje wi臋cej ni偶 jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek w臋glowy przys艂uguje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkuj膮cych pod tym adresem, a gdy wniosek o wyp艂at臋 dodatku w臋glowego z艂o偶ono dla wi臋cej ni偶 jednego gospodarstwa domowego maj膮cych ten sam adres zamieszkania, dodatek ten zostanie przyznawany wnioskodawcy, kt贸ry z艂o偶y艂 wniosek jako pierwszy. Pozosta艂e wnioski pozostawiane zostan膮 bez rozpoznania.

馃煚 Ustawa rozstrzygn臋艂a r贸wnie偶, 偶e do post臋powa艅 w sprawie wyp艂aty dodatku w臋glowego wszcz臋tych i niezako艅czonych przed dniem wej艣cia w 偶ycie niniejszej ustawy, prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku w臋glowym nale偶y stosowa膰 przepisy w brzmieniu nadanym niniejsz膮 ustaw膮. A zatem, zar贸wno ju偶 z艂o偶one i nierozpatrzone wnioski o dodatek w臋glowy, jak i kolejno sk艂adane b臋d膮 rozpatrywane na nowych zasadach.

馃煝 Wnioski o wyp艂at臋 dodatk贸w dla gospodarstw domowych ogrzewanych 藕r贸d艂em innym ni偶 w臋giel b臋d膮 rozpatrywane w terminie 30 dni od dnia z艂o偶enia wniosku o jego wyp艂at臋.

馃煝 Obecnie dodatek dla gospodarstw domowych przys艂uguje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku, gdy g艂贸wnym 藕r贸d艂em ciep艂a gospodarstwa domowego jest:

鉁旓笍 kocio艂 na paliwo sta艂e, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo sta艂e, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawa艂kowym lub innym rodzajem biomasy,

鉁旓笍 kocio艂 gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,

鉁旓笍 kocio艂 olejowy

鈥 zg艂oszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjno艣ci budynk贸w, o kt贸rej mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remont贸w oraz o centralnej ewidencji emisyjno艣ci budynk贸w (Dz. U. z 2022 r. poz. 438 ze zm.), do dnia 馃搮 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu 鈥 w przypadku g艂贸wnych 藕r贸de艂 ogrzewania zg艂oszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjno艣ci budynk贸w, o kt贸rych mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.

馃煝 Dla przypomnienia. Dodatki dla gospodarstw domowych w zale偶no艣ci od zainstalowanego 藕r贸d艂a ciep艂a wynosz膮:

鉁 3.000 z艂otych 鈥 w przypadku, gdy g艂贸wnym 藕r贸d艂em ciep艂a jest kocio艂 na paliwo sta艂e zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wy艂膮czeniem drewna kawa艂kowego;

鉁 1.000 z艂otych 鈥 w przypadku, gdy g艂贸wnym 藕r贸d艂em ciep艂a jest kocio艂 na paliwo sta艂e, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawa艂kowym;

鉁 500 z艂otych 鈥 w przypadku, gdy g艂贸wnym 藕r贸d艂em ciep艂a jest kocio艂 gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

鉁 2.000 z艂otych 鈥 w przypadku, gdy g艂贸wnym 藕r贸d艂em ciep艂a jest kocio艂 olejowy.

馃煝 Wnioski o wyp艂at臋 dodatku nale偶y sk艂ada膰 si臋 w terminie do dnia 馃搮 30 listopada 2022 r.

馃煝 Wnioski z艂o偶one po dniu 馃搮 30 listopada 2022 r. pozostawiane zostan膮 bez rozpoznania.

鈥硷笍Niestety Ministerstwo Klimatu i 艢rodowiska nie okre艣li艂o jeszcze wzoru wniosku o wyp艂at臋 dodatku dla gospodarstw domowych ogrzewanych 藕r贸d艂em innym ni偶 w臋giel. Wniosek udost臋pniony zostanie niezw艂ocznie po wydaniu rozporz膮dzenia zatwierdzaj膮cego jego wz贸r.

logo

Gmina G艂og贸w

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy G艂og贸w

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 G艂og贸w
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedzia艂ek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
艢roda : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Pi膮tek : 7:30 - 14:00