馃捇Platforma Us艂ug Elektronicznych ZUS dla w艂a艣cicieli ma艂ych firm馃捇
Platforma Us艂ug Elektronicznych ZUS dla w艂a艣cicieli ma艂ych firm
14 grudnia 2022

馃煣 Do 30 grudnia 2022 r. przedsi臋biorcy jako p艂atnicy sk艂adek maj膮 obowi膮zek za艂o偶y膰 profil na Platformie Us艂ug Elektronicznych (PUE) ZUS.

馃煣 PUE ZUS to du偶e u艂atwienie dla przedsi臋biorc贸w, dlatego nie warto czeka膰 na ostatni膮 chwil臋. Lepiej za艂o偶y膰 profil na Platformie Us艂ug Elektronicznych ju偶 dzi艣.


Z czego mog膮 korzysta膰 przedsi臋biorcy na PUE ZUS鉂


馃煣PUE ZUS umo偶liwia za艂atwienie wi臋kszo艣ci spraw zwi膮zanych z ubezpieczeniami spo艂ecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsi臋biorcy mog膮 sk艂ada膰 wnioski do ZUS i korzysta膰 z bezp艂atnej aplikacji eP艂atnik przeznaczonej do obs艂ugi dokument贸w ubezpieczeniowych. Mog膮 te偶 kontrolowa膰 stan swoich rozlicze艅 z ZUS, maj膮 dost臋p do zwolnie艅 lekarskich swoich pracownik贸w, mog膮 samodzielnie tworzy膰 elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywa膰 je do innych instytucji (np. banku lub urz臋du).


Jak za艂o偶y膰 konto na PUE ZUS鉂


馃煣 Profil na PUE ZUS zak艂adany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrowa膰 i potwierdzi膰 profil, trzeba mie膰 sko艅czone 13 lat.

馃煣 P艂atnik sk艂adek 鈥 osoba fizyczna mo偶e za艂o偶y膰 profil dla siebie lub udzieli膰 pe艂nomocnictwa innej osobie (np. ksi臋gowej lub pracownikowi biura rachunkowego). 馃煣 Przedsi臋biorcom, kt贸rzy prowadz膮 dzia艂alno艣膰 jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rol臋 p艂atnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zak艂adanym profilu b臋d膮 takie same jak te, kt贸re by艂y podane w zg艂oszeniu p艂atnika sk艂adek (np. NIP, PESEL).

馃煣 P艂atnik sk艂adek 鈥 osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemaj膮ca osobowo艣ci prawnej musi dzia艂a膰 przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzieli膰 pe艂nomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.


Co zrobi膰, aby za艂o偶y膰 profil na PUE ZUS 鈥 instrukcja krok po kroku:

  1.  Wejd藕 na stron臋 www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE](na g贸rze strony).
  2. Wybierz, dla kogo zak艂adasz profil 鈥 do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsi臋biorc贸w] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie r贸偶ni si臋 w zale偶no艣ci od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsi臋biorc贸w], poza danymi osobowymi, wpisz r贸wnie偶 NIP.
  3. Wybierz spos贸b rejestracji:

鉁 za pomoc膮 metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dow贸d, bankowo艣膰 elektroniczna),

鉁 za pomoc膮 kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

鉁 za pomoc膮 bankowo艣ci elektronicznej banku, kt贸ry 艣wiadczy tak膮 us艂ug臋 wsp贸lnie z ZUS (lista bank贸w na www.zus.pl)

鉁 samodzielnie wype艂nij formularz rejestracji.

  • Je艣li rejestrujesz si臋 za pomoc膮 login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowo艣ci elektronicznej, cz臋艣膰 danych w formularzu rejestracji wype艂nia si臋 automatycznie. Metody te pozwalaj膮 r贸wnie偶 na potwierdzenie to偶samo艣ci, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
  • Je艣li skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wype艂nij wszystkie obowi膮zkowe pola. W ci膮gu 7 dni od rejestracji musisz te偶 potwierdzi膰 swoj膮 to偶samo艣膰 w dowolnej plac贸wce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mie膰 ze sob膮 dokument to偶samo艣ci 鈥 dow贸d osobisty lub paszport.

Dodatkowe informacje:

馃憠 szczeg贸艂owe informacje dost臋pne s膮 w aktualno艣ciach z 13.10.2022 r. na stronie http://www.zus.pl (tutaj);

馃憠 warto skorzysta膰 z infolinii ZUS 鈥 nr tel. 22 560 16 00, konsultanci ZUS dost臋pni s膮 od poniedzia艂ku do pi膮tku w godz. 7.00 鈥 18.00;

馃憠 warto skorzysta膰 z tzw. e-wizyty w ZUS, szczeg贸艂owe informacje o e-wizycie dost臋pne s膮 na stronie: https://www.zus.pl/e-wizyta;

馃憠 warto przyj艣膰 do ZUS na Sal臋 Obs艂ugi Klient贸w.


Podstawa prawna:

*Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpiecze艅 spo艂ecznych oraz niekt贸rych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1621).


殴r贸d艂o: ZUS

logo

Gmina G艂og贸w

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy G艂og贸w

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 G艂og贸w
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedzia艂ek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
艢roda : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Pi膮tek : 7:30 - 14:00