馃彔馃敟Podstawowe zasady bezpiecze艅stwa podczas sezonu grzewczego馃彔馃敟
Sezon grzewczy - Zarz膮d Stra偶y Po偶arnej
1 grudnia 2022

馃彉 Gmina G艂og贸w wraz z Zarz膮dem Oddzia艂u Gminnego Zwi膮zku Ochotniczych Stra偶y Po偶arnych Rzeczypospolitej Polskiej w G艂ogowie zwracaj膮 si臋 z apelem do mieszka艅c贸w aby zadbali o bezpiecze艅stwo w艂asne oraz najbli偶szych w zakresie ochrony przeciwpo偶arowej.

馃彉 Niestety wci膮偶 jeszcze odnotowuje si臋 wiele zaniedba艅 zwi膮zanych ze z艂ym stanem technicznym, brakiem przegl膮d贸w i konserwacji przewod贸w kominowych a to w okresie grzewczym niestety najcz臋stsza przyczyna po偶ar贸w dom贸w czy mieszka艅 wraz z tym dorobku 偶ycia i czasami zdrowia lub 偶ycia.

馃彉 Przewody kominowe sprawdzane przez kominiarza, czujka tlenku w臋gla, odpowiednia wentylacja 鈥 to wa偶ne czynniki, kt贸re zapewni膮 komfort i bezpiecze艅stwo.

Wiele si臋 dzi艣 m贸wi r贸wnie偶 o zapewnieniu podr臋cznych 艣rodk贸w ga艣niczych we w艂asnym domu. Ga艣nica w samochodzie jest obowi膮zkowa, dlatego j膮 wozimy, ga艣nica w domu ju偶 nie, dlatego jej nie posiadamy. Ga艣nica na poddaszu, w piwnicy, w gara偶u, kot艂owni, daje mo偶liwo艣膰 szybkiego opanowania po偶aru przed faz膮 rozwini臋cia.

馃彉 Wyposa偶enie mieszkania w czujk臋 tlenku w臋gla daje mo偶liwo艣膰 jego wykrycia, jeszcze w momencie kiedy jego st臋偶enie pozwala nam funkcjonowa膰, powiadomi膰 s艂u偶by, przewietrzy膰 mieszkanie, ewakuowa膰 domownik贸w.

馃彙馃敟 Je偶eli pojawiaj膮 si臋 w膮tpliwo艣ci, potrzebujemy wsparcia, odpowiedzi na pytania, chcemy si臋 zabezpieczy膰, dobra膰 sprz臋t to pytajmy! Pa艅stwowa Stra偶 Po偶arna oraz lokalna Ochotnicza Stra偶 Po偶arna pomo偶e w ka偶dej sytuacji.

Id膮c za akcj膮 Mi臋dzywojew贸dzkiego Cechu Kominiarzy pod nazw膮 „Sadza p艂onie. Czad zabija. 呕yj.”

馃彙馃敟 Warto zapozna膰 si臋 informacjami i przestrzega膰 najwa偶niejszych zasad: Po偶ar sadzy w kominie. Jak zapobiega膰? Jak gasi膰? Wydobywaj膮ce si臋 z komina p艂omienie najcz臋艣ciej oznaczaj膮 po偶ar sadzy w kominie.

W okresie jesiennym i zimowym wyjazdy stra偶ak贸w do tego typu zdarze艅 nie nale偶膮 do rzadko艣ci. Warto wiedzie膰, jak zapobiega膰 tej niezwykle gro藕nej sytuacji 鈥 i co zrobi膰, gdy ju偶 dojdzie do zapalenia si臋 sadzy, nagromadzonej w kominie.

鈥硷笍WA呕NA PROFILAKTYKA. JAK NIE DOPU艢CI膯 DO PO呕ARU SADZY W KOMINIE鉂

馃彙 Regularne czyszczenie komina to podstawa. W艂a艣ciciele dom贸w cz臋sto nie pami臋taj膮 o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. To sprawia, 偶e sadza osiada w kominie i powoli, ale skutecznie zatyka go. Gromadz膮ca si臋 sadza hamuje strumie艅 spalin 鈥 wystarczy zaledwie warstwa sadzy o grubo艣ci kilku milimetr贸w, by wywo艂a膰 po偶ar. Lepiej nie robi膰 tego na w艂asn膮 r臋k臋 i zleci膰 to kominiarzowi. Warto pami臋ta膰, 偶e czy艣ci膰 przewody kominowe mo偶e czeladnik lub mistrz kominiarski, ale sprawdza膰 je 鈥 tylko mistrz kominiarski.

馃彙 Przegl膮d komina jest obowi膮zkowy. Okresowa kontrola przewod贸w kominowych jest wymagana minimum raz w ci膮gu roku, a czyszczenie przewod贸w kominowych od palenisk opalanych paliwami sta艂ymi np. drewnem lub w臋glem 鈥 co trzy miesi膮ce, od palenisk opalanych paliwami p艂ynnymi lub gazowymi 鈥 raz na sze艣膰 miesi臋cy, przewody wentylacyjne 鈥 co najmniej raz w roku!!!

馃彙 Uprawniony do wykonania przegl膮du jest kominiarz (mistrz kominiarski). Za zaniedbanie czyszczenia komin贸w mo偶na zosta膰 ukaranym grzywn膮 do 5 tysi臋cy z艂otych. Warto te偶 pami臋ta膰, 偶e osoba, kt贸ra ubezpieczy艂a dom od po偶aru, a nie udowodni, 偶e regularnie czy艣ci艂a i sprawdza艂a przewody, pozbawia si臋 szansy na odszkodowanie z tytu艂u poniesionych strat.

馃彙 Palmy w piecu lub kominku paliwem dobrej jako艣ci. 呕ywiczne, mokre drewno spalane w piecu szybko mo偶e 鈥瀦apcha膰” komin smo艂膮 i sadz膮. Potem wystarczy pierwsze mocniejsze 鈥瀙rzepalenie”, by doprowadzi膰 do po偶aru sadzy.

JAK ROZPOZNA膯 PO呕AR SADZY W KOMINIE鉂擆煆

馃彋 Objawami po偶aru sadzy jest przede wszystkim g艂o艣ny d藕wi臋k, dochodz膮cy z komina 鈥 鈥瀌udnienie” lub syczenie, cz臋sto towarzysz膮 mu tak偶e snopy iskier lub nawet j臋zyki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem.

馃彋 Ponadto sam przew贸d kominowy robi si臋 bardziej ciep艂y ni偶 zwykle 鈥揷zasem jest gor膮cy. Charakterystyczne jest te偶 to, 偶e przew贸d kominowy jest cieplejszy tylko w jednym miejscu 鈥 to w艂a艣nie tam zaczyna p艂on膮膰 sadza. Gdy zignorujemy pierwsze sygna艂y, mog膮 pojawia膰 si臋 pierwsze rysy na 艣cianach 鈥 to znak, 偶e po偶ar rozgorza艂 ju偶 na dobre i komin zaczyna p臋ka膰.

CO ROBI膯 W PRZYPADKU PO呕ARU SADZY W KOMINIE鉂擆煆橉煍


馃彉 Najwa偶niejsze 鈥 nigdy nie gasi膰 po偶aru wod膮! Para, powstaj膮ca gwa艂townie w momencie zalania gor膮cego komina wod膮 mo偶e spowodowa膰 p臋kni臋cie przewodu kominowego. 馃彉 Gdy zauwa偶ymy po偶ar sadzy trzeba przede wszystkim wezwa膰 stra偶 po偶arn膮 i wygasi膰 palenisko – ale nie wod膮! Mo偶na zrobi膰 to np. piaskiem. Trzeba zamkn膮膰 dop艂yw powietrza do pieca 鈥 od do艂u i g贸ry, po czym obserwowa膰 przew贸d kominowy na ca艂ej jego d艂ugo艣ci 鈥 czy nie zaczyna p臋ka膰. Gdy dost臋p powietrza do komina b臋dzie zamkni臋ty, p艂on膮ca sadza powoli b臋dzie si臋 wygasza膰.

馃彉 W oczekiwaniu na przyjazd stra偶ak贸w warto pomy艣le膰 o udost臋pnieniu wszystkich pomieszcze艅, przez kt贸re przebiega przew贸d kominowy 鈥 od kominka czy kot艂owni a偶 do poddasza. Trzeba te偶 pami臋ta膰, 偶e gdy ograniczymy dost臋p powietrza do komina, w palenisku zacznie powstawa膰 wi臋cej tlenku w臋gla czyli 艣miertelnego czadu. Dlatego nale偶y uchyli膰 okna w pomieszczeniach, przez kt贸re biegnie komin do czasu przyjazdu stra偶ak贸w, kt贸rzy sprawdz膮 st臋偶enie tlenku w臋gla i potwierdz膮, 偶e w powietrzu nie ma niebezpiecznego gazu.


CZYM GROZI PO呕AR SADZY鉂擆煍

馃敟 Po偶ar sadzy w kominie mo偶e by膰 bardzo niebezpieczny 鈥 w najgorszym wypadku mo偶e wywo艂a膰 nawet po偶ar ca艂ego budynku! Takie niebezpiecze艅stwo istnieje, kiedy podczas po偶aru przew贸d kominowy rozszczelni si臋 i ogie艅 zacznie rozprzestrzenia膰 si臋 na przyleg艂e do niego elementy. Mo偶e te偶 doj艣膰 do po偶aru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa si臋 ogie艅 lub iskry. Podczas po偶aru w kominie gor膮ce powietrze mo偶e wyrzuca膰 z przewodu kominowego p艂on膮ce p艂aty sadzy, kt贸re wiatr mo偶e przenie艣膰 na pobliskie budynki.

馃敟 Szybko opanowany po偶ar sadzy w kominie ko艅czy si臋 najcz臋艣ciej na konieczno艣ci naprawy przewodu kominowego, kt贸ry w wyniku po偶aru zostaje pop臋kany lub nawet rozerwany. 馃敟 Dlatego po po偶arze sadzy koniecznie trzeba wezwa膰 kominiarza, kt贸ry oceni szkody i zaleci dalsze post臋powanie. Do tego czasu nie wolno u偶ywa膰 pieca.

鈥硷笍Zadbaj o bezpiecze艅stwo swoje i bliskich馃懌

logo

Gmina G艂og贸w

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy G艂og贸w

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 G艂og贸w
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedzia艂ek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
艢roda : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Pi膮tek : 7:30 - 14:00