鉂勶笍馃Zimowa opieka nad bocianimi gniazdami鉂勶笍馃
Piel臋gnacja gniazd_infopress
15 lutego 2022

馃數 Co roku w sezonie jesienno-zimowym, gdy bocian贸w nie ma w Polsce energetycy z TAURON Dystrybucja prowadz膮 prace piel臋gnacyjne i montuj膮 platformy dla bocian贸w w oko艂o 200 miejscach.

馃數 Nowopowsta艂e gniazda wynoszone s膮 powy偶ej przewod贸w, kt贸rymi p艂ynie pr膮d. Prace s膮 konieczne, poniewa偶 gniazda zlokalizowane bezpo艣rednio na s艂upie energetycznym i z du偶膮 ilo艣ci膮 materia艂u, stanowi膮 zagro偶enie dla samych bocian贸w, bezawaryjnej pracy sieci energetycznej i otoczenia. Niekiedy energetycy musz膮 interweniowa膰 w zwi膮zku z uszkodzonymi gniazdami przez wiatr, burze i wichury.

馃數 TAURON Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji 鈥濨ociany TAURONA鈥 realizuje szereg dzia艂a艅 na rzecz bocian贸w, kt贸re wybra艂y sie膰 dystrybucyjn膮 sp贸艂ki, jako miejsce budowy gniazda. Zakres i rodzaj prac jest zwi膮zany z cyklem 偶ycia ptak贸w i przepisami prawa, poniewa偶 bociany obj臋te s膮 艣cis艂膮 ochron膮. Dlatego do gniazd mo偶na si臋 zbli偶a膰, kiedy ptak贸w w nich nie ma. Od po艂owy pa藕dziernika do ko艅ca lutego energetycy oczyszczaj膮, uszczuplaj膮 i odbudowuj膮 gniazda oraz instaluj膮 metalowe platformy zabezpieczaj膮ce gniazda na kolejne sezony.

馃數 Bociany coraz ch臋tniej zak艂adaj膮 gniazda na s艂upach energetycznych, poniewa偶 czuj膮 si臋 na nich bezpieczne. W praktyce nie jest to miejsce idealne dla ptak贸w, poniewa偶 przebywaj膮 w bliskim s膮siedztwie przewod贸w pod napi臋ciem i mog膮 ulec pora偶eniu. Poza tym du偶e i ci臋偶kie konstrukcje gniazd mog膮 niebezpiecznie obci膮偶a膰 s艂upy i uszkadza膰 przewody. Dlatego przegl膮damy gniazda i wybieramy te, kt贸re wymagaj膮 interwencji. Reagujemy te偶 na otrzymane zg艂oszenia od mieszka艅c贸w i sympatyk贸w ptak贸w. Wszystko po to, aby zminimalizowa膰 zagro偶enia dla bocian贸w oraz zapewni膰 bezawaryjn膮 prac臋 linii energetycznych i niezak艂贸cone dostawy pr膮du 鈥 m贸wi Ewa Gro艅, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.

馃數 Zdarza si臋, 偶e gniazda s膮 uszkadzane podczas burz i silnych wiatr贸w. Tak by艂o w kilku miejscach podczas ostatnich bardzo intensywnych wichur, kt贸re przesz艂y nad Polsk膮. Je偶eli gniazdo spad艂o ze s艂upa, albo je偶eli zosta艂o przez wiatr lub niesione przedmioty uszkodzone, mo偶na to zg艂osi膰 do sp贸艂ki. Miejsca wymagaj膮ce interwencji energetyk贸w mo偶na zg艂asza膰 na specjalnego maila: [email protected].

馃數 Bociany w ci膮gu okresu l臋gowego nanosz膮 na gniazdo materia艂 budulcowy, to jest ga艂臋zie, dar艅, siano, s艂om臋 a nawet 艣mieci. W efekcie, w jednym roku mo偶e przyby膰 nawet 30-centymetrowa warstwa materia艂u, wa偶膮ca dodatkowych kilkadziesi膮t kilogram贸w. W ten spos贸b w ci膮gu kilku lat poszycie gniazda mo偶e straci膰 stabilno艣膰 i nadmiernie doci膮偶y膰 s艂up lub platform臋, gro偶膮c ich uszkodzeniem.

馃數 Firmy energetyczne, w tym TAURON Dystrybucja odgrywaj膮 coraz wi臋ksz膮 rol臋 w ochronie populacji bocian贸w bia艂ych w Polsce. Bezpieczny dost臋p do gniazd zlokalizowanych na s艂upach maj膮 tylko energetycy. Posiadaj膮 uprawnienia do pracy na sieci energetycznej, wiedz臋, do艣wiadczenie, oraz specjalistyczny sprz臋t do pracy na wysoko艣ci i przy urz膮dzeniach pod napi臋ciem. To wa偶ne, 偶e dbaj膮c o swoje urz膮dzenia, pomagaj膮 ptakom i chroni膮 w ten spos贸b ich populacj臋 鈥 podkre艣la dr Kazimierz Walasz, prezes Ma艂opolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

馃數 W uzasadnionych wypadkach, tj. po obserwacji i zaopiniowaniu przez ornitolog贸w, gniazda mog膮 by膰 usuwane. Zwykle s膮 to zacz膮tki gniazd wykonywane przez niedojrza艂e p艂ciowo ptaki, kt贸re szlifuj膮 swoje umiej臋tno艣ci budowlane na przysz艂o艣膰. Cz臋艣膰 takich pr贸bnych gniazd powstaje w wyniku silnego instynktu, kt贸ry powoduje potrzeb臋 budowy gniazda, a kt贸ry nie mija nawet, gdy bocian zbuduje swoje prawdziwe domostwo. Mimo, 偶e wszystkie te konstrukcje s膮 tymczasowe, to jednak nagromadzona ilo艣膰 materia艂u i fakt pojawiania si臋 na nich ptak贸w regularnie, wywo艂uj膮 mylne wra偶enie, 偶e to pr贸ba stworzenia sta艂ego domu dla ptasiej rodziny.

馃數 Mamy wiele zg艂osze艅 o potrzebie monta偶u platform. Spora cz臋艣膰 z nich, po konsultacji ze specjalistami, okazuje si臋 nieuzasadniona. Dlatego 艣ci艣le wsp贸艂pracujemy z ornitologami, kt贸rzy ostatecznie decyduj膮 o naszych dzia艂aniach przy takiej tymczasowej budowli. Zwykle instalujemy platform臋 pod gniazdo tam, gdzie ptaki doczeka艂y si臋 ju偶 potomstwa i je艣li mamy pewno艣膰, 偶e s艂up energetyczny wytrzyma ci臋偶ar gniazda 鈥 t艂umaczy Ewa Gro艅.

馃數 Zdarza si臋 te偶, 偶e zg艂aszaj膮 si臋 do firmy osoby, kt贸re chcia艂yby, aby na s艂upie w pobli偶u ich posesji lub domu osiedli艂y si臋 ptaki. Je艣li jednak, to nie ptaki wybra艂y konkretne miejsce na swoje gniazdowanie, to TAURON nie ingeruje w takie miejsca ani tym bardziej nie zach臋ca ptak贸w do budowy gniazd na infrastrukturze energetycznej. Dostawcy pr膮du chodzi g艂贸wnie o bezpieczn膮 i bezawaryjn膮 prac臋 urz膮dze艅. Gniazdo na s艂upie zawsze wymusza prowadzenie dodatkowych zabieg贸w eksploatacyjnych, a sama obecno艣膰 ptak贸w i konstrukcja gniazda mog膮 wp艂ywa膰 na zwi臋kszenie awaryjno艣ci.

logo

Gmina G艂og贸w

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy G艂og贸w

Kontakt

Adres:ul. Piaskowa 1, 67-200 G艂og贸w
Telefon:(76) 836-55-55
Telefon/Fax:(76) 836-55-67
E-mail:[email protected]
NIP:693-10-13-775
REGON:000536686
KONTO BANKOWE: 98 8646 0008 0000 0000 6161 0002

Godziny pracy

Poniedzia艂ek : 7:30 - 15:30
Wtorek : 7:30 - 15:30
艢roda : 7:30 - 17:00
Czwartek : 7:30 - 15:30
Pi膮tek : 7:30 - 14:00