
W świecie, który dynamicznie się zmienia, relacje międzyludzkie stają się coraz ważniejsze. Dla osób starszych, szczególnie tych, które mają 65 lat i więcej, kontakty z młodszymi pokoleniami mogą być źródłem radości, energii i poczucia przynależności. To właśnie w dialogu między seniorami, a młodymi kształtuje się kultura, tradycja i wartości, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Nasi Seniorzy chętnie angażują się w różnego rodzaju działania integracyjne, m.in. wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Serbach uczestniczyli w dwóch projektach międzypokoleniowych. Pierwszy projekt to „Szkoła Międzypokoleniowa”, którego celem było przeprowadzenie seniora bezpiecznie przez świat internetu. Seniorzy uczyli się, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie założyć pocztę mailową, wysyłać maile, komunikować się z najbliższymi.
Drugi projekt to „Silni Polską”! Jego celem było przybliżenie młodzieży tematyki pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych po 1945 roku. W poniedziałek (28.04) odbył się uroczysty apel patriotyczny. Wśród zaproszonych gości byli m.in. seniorzy z Klubu Seniora w Serbach, którzy od uczniów szkoły otrzymali pamiątkowe zdjęcie za pomoc przy organizacji konkursu.
Natomiast w Klubie Seniora w Serbach rozpoczęła się III edycja warsztatów międzypokoleniowych „Uczenie rzeczy, których się nie uczy”. Są to cykliczne spotkania seniorów z dziećmi z Domów Dziecka z Głogowa. Ten cykl spotkań rozpoczął się od wspólnej gry w bule.
Spotkania międzypokoleniowe, to nie tylko okazja do wspólnej zabawy i nauki, ale przede wszystkim szansa na budowanie głębszych relacji i wzajemnego zrozumienia. Dla seniorów są one sposobem na aktywne spędzanie czasu i dzielenie się swoimi doświadczeniami, a dla młodszych – lekcją szacunku, empatii i czerpania z mądrości życiowej starszych pokoleń. Warto inwestować czas i energię w organizację takich wydarzeń, ponieważ płynące z nich korzyści są nieocenione dla całej społeczności.
Zajęcia w Klubie Senior+ w Serbach odbywają się w ramach Wieloletniego Programu Senior+ na lata 2021-2025 edycja 2025 moduł II.












