🚒Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”🚒
Młodzież Zapobiega Pożarom
4 kwietnia 2022

🔥 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) to cykliczny konkurs organizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

🔥 Inicjatywa ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

🔥 Tematyką główną pytań konkursowych są zazwyczaj zagadnienia uwzględniające historię ochrony przeciwpożarowej, genezę funkcjonowania OSP i Związku OSP RP, prewencję przeciwpożarową, ratownictwo medyczne oraz organizację szeroko pojętego ratownictwa.

🔥 Na poziomie Gminy Głogów edycja konkursu odbyła się w dniu 📅 31 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Wilkowie. Udział w niej wzięło 21 uczniów ze szkół w Przedmościu, Serbach i w Wilkowie, w dwóch grupach wiekowych.

🔥 Ostatecznie po wyrównanych zmaganiach w grupie I czyli klas 1-4 pierwsze miejsce zdobył – Hubert Kazimierczak, drugie miejsce – Zosia Kacała, trzecie miejsce – Fabian Marciniak, natomiast w grupie II klas 5-8, pierwsze miejsce zdobył – Bartosz Szczepański, miejsce drugie – Adrian Kałużny, trzecie – Natan Śnioszek.

„Cieszymy się, że pomimo wielu niesprzyjających w ostatnim czasie sytuacji udało nam się zrealizować gminną edycję turnieju, i że cieszyła się ona tak dużym zainteresowaniem, co przekłada się również na udział młodzieży i dzieci we wszelkich działaniach oraz inicjatywach, które realizujemy w zakresie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Głogów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie, a szczególnie tym, którzy będą reprezentować swoje szkoły, nas jako OSP oraz Gminę Głogów w eliminacjach na szczeblu powiatowym. Jako organizatorzy jesteśmy usatysfakcjonowani dużym zainteresowaniem oraz wiedzą dzieci i młodzieży. Dlatego również w imieniu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gminie Głogów chcę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz organizację tego turnieju – Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowie – Beacie Sawickiej oraz OSP Wilków, opiekunom grup ze szkół gminnych, którzy przygotowywali uczestników oraz przeprowadzali eliminacje szkolne, Wójtowi Gminy Głogów – Bartłomiejowi Zimnemu, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Przedmościu oraz Nadleśnictwu Głogów” – wspomniał Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP Henryk Wanat.