Warning: Declaration of AriDocsViewerContentPlugin::replaceCallback($attrs, $content) should be compatible with AriMambotBase::replaceCallback($attrs) in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/plugins/system/aridocsviewer/aridocsviewer.php on line 113

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/libraries/cms/application/cms.php on line 464
SERBY
  • 1S.jpg

  


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/components/com_jevents/libraries/dbmodel.php on line 147

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/components/com_jevents/libraries/dbmodel.php on line 147
Brak wydarzeń

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/templates/ugglogow2018_v1_3_5/functions.php on line 194

SERBY

Miejscowość Serby jest największą wsią gminy Głogów, położoną na prawym brzegu Odry, wzdłuż drogi krajowej nr 12, z tendencją rozbudowy w kierunkach wschodnim i zachodnim oraz północno-zachodnim. Tendencje wynikają z bardzo intensywnego rozwoju budownictwa jednorodzinnego.
Wieś Serby jest w całości skanalizowana i zwodociągowana. W miejscowości działają liczne hurtownie, zakłady przemysłowe i inne ośrodki działalności gospodarczej. O edukację najmłodszych mieszkańców Serbów i okolic dbają Przedszkole Publiczne i Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika, przy którym znajduje się nowoczesny kompleks boisk „Orlik” oraz nowo powstały plac zabaw.
Rozwój budownictwa i połączona z nim tendencja wzrostu liczby mieszkańców wskazują kierunek inwestycji gminnych – zapewnienie dobrego poziomu infrastruktury, a także rozbudowę szkół i obiektów sportowych.
Miejscowość posiada salę wiejską, na której urządzane są okazjonalne zabawy, spotkania mieszkańców oraz festyny i inne uroczystości. Przy świetlicy wiejskiej znajduje się plac zabaw dla dzieci. Obiektami kultu religijnego są kościół, cmen-tarz gminny i kapliczki przydrożne.
We wsi Serby prężnie funkcjonuje sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej, zrzeszająca ponad 60 osób w trzech grupach wiekowych, należąca do Krajowego Systemu Ratownictwa i odnosząca sukcesy na zawodach pożarniczych różnych szczebli.
Od wielu lat działa zespół ludowy Serbowiacy. O sportowe sukcesy na ligowych arenach toczy boje Ludowy Zespół Sportowy Zawisza Serby, rozgrywający mecze na boisku przy ul. Wałowej.
Miejscowość Serby reprezentują w Radzie Gminy Głogów Ireneusz Czyczyk, Ryszard Jankowski, Jolanta Krasicka i Alicja Krupa. Sołtysem wsi Serby jest Alfred Krasicki.