Warning: Declaration of AriDocsViewerContentPlugin::replaceCallback($attrs, $content) should be compatible with AriMambotBase::replaceCallback($attrs) in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/plugins/system/aridocsviewer/aridocsviewer.php on line 113

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Zabytki
  • 1S.jpg

  


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/components/com_jevents/libraries/dbmodel.php on line 147

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/components/com_jevents/libraries/dbmodel.php on line 147
Brak wydarzeń

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/glogow/domains/gminaglogow.pl/public_html/archiwum/templates/ugglogow2018_v1_3_5/functions.php on line 194

Zabytki

Gminna ewidencja zabytków liczy 358 obiektów, z czego 25 zabytków nieruchomych wpisanych jest do rejestru zabytków. Obiekty te objęte są wszelkimi rygorami prawnymi wynikającymi z treści odpowiednich aktów prawnych, w tym przede wszystkim rygorami ochrony konserwatorskiej wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wszelkie działania podejmowane przy tego typu obiektach wymagają pisemnego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Gmina Głogów jest właścicielem 3 obiektów zabytkowych, takich jak:

Lp.

Miejscowość

Obiekt

Adres

1.

Borek

Park zabytkowy

Dz. nr 369/1-3, 369/12, 57,58

2.

Przedmoście

Kaplica- dzwonnica

Dz. nr 282/1, 282/2

3.

Serby

Cmentarz komunalny

ul. Kwiatowa, dz. nr 27


Zabytkowy Park w miejscowości Borek pochodzi z 2 poł. XIX w., od płd. i wsch. ujęty szosą wiejską, przy pałacu przecięty alejką prowadząca do folwarku usytuowanego na płn. Obecnie w częściach skrajnych parku ulokowane są odrębne zabudowane parcele. W składzie gatunkowym obecnie dominują lipy, klon pospolity, robinia akacjowa, dąb szypułkowy. Park objęty jest ochroną konserwatorską, wpisany jest do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - numer A/2755/535/L z dnia 19.06.1979r. Przed wprowadzeniem „Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2016 -2019” park został zagospodarowany w 2015 r. W 2014 r. Gmina Głogów otrzymała dotację w ramach działania Odnowy i rozwoju wsi objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007 - 2013 na „Zagospodarowanie zabytkowego parku w Borku” od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kwota dotacji wynosiła 307 316,02 zł.
Kaplica - dzwonnica w miejscowości Przedmoście jest pozostałością barokową, trójkondygnacyjną, zwieńczoną dwukondygnacyjnym, cebulastym hełmem z latarnią po kościele. Wzniesiona została w 1698 r., a w 1922 r. gruntownie wyremontowana. Narzucie ośmioboku jest murowana z cegły. W dolnych kondygnacjach do jednej ze ścian przylega pół-cylindryczna klatka schodowa. Pomieszczenie w przyziemiu nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. Inskrypcja na wieży: „W roku 1689 zbudowano ten obiekt na mój własny koszt za zezwoleniem mojego miłościwego pana, ku chwale Boga i zwierzchnictwa i na wieczna pamiątkę o mnie, Heinrich(u) Hoffmann, obecnym sołtysie dziedzicznym i sądowym”.
Cmentarz komunalny w miejscowości Serby powstał w 1894 roku i na dzień dzisiejszy jest w dobrym stanie. Każdego roku po dokonanych oględzinach i stwierdzeniu potrzeby przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne drzew.