Kresowe święto w Ruszowicach

Kresowe święto w Ruszowicach

Mieszkańcy gminy Głogów pamiętają o swych korzeniach. Nic więc dziwnego, że tłumnie przybyli na Jesienny Piknik Kresowy, który odbył się w Ruszowicach.

Na na scenie sali GOK wystąpiły zarówno miejscowe zespoły, jak i grupy. które przyjechały z dawnych kresów Rzeczypospolitej.

Kresowy piknik, który odbył się w Ruszowicach w minioną niedzielę, był zupełnie nową propozycją zarówno władz gminy, jak i Gminnego Ośrodka Kultury w Przedmościu. Współorganizatorami przedsięwzięcia była fundacja Edu Silesia oraz stowarzyszenie "Kraina Łęgów Odrzańskich. Finansowo wsparł organizację pikniku Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Zainteresowanie imprezą było ogromne. Sala GOK w Ruszowicach pękała w szwach. Wśród wykonawców były polskie zespoły z Ukrainy i Białorusi. Furorę zrobiły dzieci z grupy „Kwiaty Bukowiny”, Bardzo ciepło został przyjęty również zespół „Wesołeczki”. Lwowskie piosenki przypomniał natomiast Stanisław Górka.

Niezwykle miłym akcentem spotkania z kulturą kresową, było uhonorowanie Krzyżem Kresowym zespołu Wrzos z sąsiedniej gminy Kotla. Odznaczenie wręczył zespołowi Tadeusz Samborski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Bardzo cieszę się, że mogliśmy zaprosić mieszkańców naszej gminy na taką wspaniałą imprezę. Wielu z nich ma przecież kresowe korzenie. Dla tych starszych był to na pewno powrót w czasy dzieciństwa, dla młodszych zaś, było to swego rodzaju lekcja historii – mówi Joanna Gniewosz, wójt gminy Głogów. – Biorąc pod uwagę to, jakim zainteresowaniem cieszą się tego rodzaju przedsięwzięcia, na pewno będziemy organizowali Jesienne Pikniki Kresowe w kolejnych latach – dodaje wójt Gniewosz.

Piknik Kresowy to jednak nie tylko muzyka i zaproszone zespoły. To również rękodzielnicy, którzy rozstawili się ze swymi kramami w pobliżu sali GOK. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się, zwłaszcza wśród dzieci, warsztaty gliniarskie – mówi Joanna Starczewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przedmościu. – W tym roku rękodzielników może nie było zbyt wielu, ale jestem przekonana, że w roku przyszłym będzie ich zdecydowanie więcej – dodaje.

kresy_ruszowice-2
kresy_ruszowice-3