Nauka pływania i zabawa na pływalni dla dzieci z Gminy Głogów

Nauka pływania i zabawa na pływalni dla dzieci z Gminy Głogów

Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji KGHM Polska Miedź dzieci z terenu Gminy Głogów będą mogły uczestniczyć dwa razy w miesiącu w dodatkowych zajęciach na pływalni. Program skierowany jest do uczniów klas I – VI szkół podstawowych oraz sześciolatków ze szkół w Serbach, Przedmościu i Wilkowie w okresie od września 2016 do czerwca 2017 r. Program stworzy dla dzieci ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu.

Upowszechnianie aktywności fizycznej, usportowienie dzieci, popularyzacja sportu, to bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania młodego pokolenia. W pierwszych latach życia każdego dziecka kształtują się jego cechy psychomotoryczne, a rozpoczęcie szkolnej edukacji jest okresem, w którym procesy te są szczególnie intensywne. Potwierdzają to wyniki badań prezentowane w wielu naukowych publikacjach. Wychowanie fizyczne realizowane w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb ruchowych dzieci i rozwijać w pełni ich różnorodnych sportowych zainteresowań.

Zajęcia w ramach projektu nauki pływania, to przede wszystkim propozycja skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, doskonalenia umiejętności pływania, a także możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.

Równie istotna jest kwestia zapobiegania wypadkom. Co roku w Polsce dochodzi do wielu wypadków nad wodą, czego skutkiem są utonięcia. Skuteczną metodą zapobiegania zdarzeniom, których skutkiem są utonięcia, jest posiadanie umiejętności pływania, a także świadomość zagrożeń, na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów.

Zajęcia nauki pływania umożliwiają  podnoszenie sprawności fizycznej i nabywanie umiejętności technicznych oraz wiadomości z zakresu bezpieczeństwa nad wodą i wodzie. Pobudzają w dzieciach zainteresowanie sportem, a co za tym idzie naturalną potrzebę ruchu w czasie wolnym od zajęć szkolnych.