KOMUNIKAT Z DNIA 9.01.2017
INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW U DROBIU

Główny Lekarz Weterynarii 5 stycznia br. poinformował o wyznaczeniu ogółem na terenie kraju 25 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu.
Obecnie najwięcej – 16 ognisk występuje w województwie lubuskim, 5 w województwie małopolskim2, po 2 ogniska w województwie świętokrzyskim i podkarpackim i 1 ognisko w województwie opolskim.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
· 5 stycznia br. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy w m. Krzywaczka, (pow. myślenicki, woj. małopolskie) w hodowli przyzagrodowej, w której znajdowało się 286 szt. ptactwa. Trwają działania związane z usypianiem drobiu.
W woj. lubuskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u· drobiu skoncentrowane są na terenie pow. gorzowskiego i występują w 3 gm. Deszczno, Lubiszyn i Santok. Wirus szerzy się w dużych hodowlach, największe zaatakowane stado liczyło 60 tys. kaczek (m. Borek, gm. Deszczno).
Pozostałe potwierdzone ogniska mają charakter· rozproszony. W województwach: małopolskim (pow. miechowski, proszowicki, dąbrowski i myślenicki), świętokrzyskim (pow. pińczowski i kazimierski) i podkarpackim (pow. krośnieński i przemyski). Wirus został potwierdzony w niewielkich stadach przyzagrodowych (od 7 do 70 szt. ptactwa). W woj. opolskim (powiat kędzierzyńsko-kozielski) choroba wystąpiła w małej fermie (228 szt. drobiu).
Minister Rolnictwa i· Rozwoju Wsi zdecydował o regularnym organizowaniu wideokonferencji z wojewodami, Głównym Lekarzem Weterynarii oraz Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii dotyczących działań podejmowanych w celu zwalczania grypy ptaków (ostatnia odbyła się 4 stycznia br., a kolejna ma odbyć się 9 stycznia br.).
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu (likwidacja drobiu w ogniskach, nadzór nad pracą ekip dezynfekcyjnych w sprzątanych ogniskach).
W· woj. lubuskim największym problemem jest sprawna utylizacja dużej ilości martwego ptactwa i zanieczyszczonej ściółki. Według danych lubuskiego WCZK z 5 stycznia br., na terenie województwa wykonano 45 konwojów z ładunkiem o łącznej masie około 3 175 ton.
Zasady jak ustrzec się przed Ptasią Grypą, oraz inne ważne informacje znajdziecie we wcześniejszych komunikatach. Bezpłatną aplikację na telefony komórkowe "RSO" do pobrania za pośrednictwem naszej strony ze sklepów z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można również wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Szef Gminnego Zespołu
                                                                                                          Zarządzania Kryzysowego