Szkoły dla ​Rodziców i Wychowawc​ów​

Szkoły dla ​Rodziców i Wychowawc​ów​

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje się do realizacji programu “Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” . Jest to ogólnopolski program profilaktyczny ukierunkowany na zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców, wychowawców i nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży.

Zajęcia Szkoły realizowane są metodą warsztatową z zastosowaniem praktycznych takich jak drama, autorefleksja, powrót do wspomnień z dzieciństwa, wymiana doświadczeń.

Plan zajęć obejmuje:

•     rozwój i opanowanie konkretnych umiejętności wychowawczych
  •     edukacje rodziców w zakresie rozwoju potrzeb dziecka, wyznaczania norm,
  •     uświadomienie rodzicom, ze skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującej – oznacza to, że aby zmienić dziecko, trzeba zacząć od zmiany siebie;
  •     pogłębieniu samoświadomości i refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych.
Realizacja programu Szkoły dla Rodziców obejmuje cykl dziesięciu 3 godzinnych spotkań. Spotkania odbywają się co tydzień. Grupa liczy 12-15 osób.

Tematyka zajęć obejmuje:

•     wyrażanie oczekiwań i ograniczeń,
  •     rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
  •     aktywne, wspierające słuchanie,
  •     motywowanie dziecka do współdziałania,
  •     modyfikowanie niepożądanych zachowań dziecka bez stosowania jakichkolwiek form przemocy,
  •     uwalnianie dziecka od grania ról narzuconych w domu bądź w szkole,
  •     wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
  •     budowanie realnego poczucia własnej wartości,
  •     konstruktywne rozwiązywanie konfliktów,
  •     naukę samodyscypliny.
W trosce o poziom nauczania w Szkole, zarówno sam program jak i jego nauczyciele są poddawani systematycznej ewaluacji. Tylko po przejściu ewaluacji zewnętrznej realizator może zostać wpisany do bazy osób rekomendowanych do prowadzenia zajęć przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Lista rekomendowanych realizatorów znajduje się na stronie www.ore.edu.pl. Realizatorami programu “Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej jest pedagog posiadający certyfikat ORE .

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt z koordynatorem programu Eweliną Śmietana tel. 76 8365550 lub w siedzibie GOPS Głogów, ul. Słodowa 2B Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.